Ergenlik çağındaki gençler. Ben de yaşadım. Korkutucu bir süreç. Sevimli, küçük çocuğunuz aniden tanımadığınız bir kişiye dönüşüyor. En iyi senaryoda suratsız ve ketum; en kötüsünde de cehennemden fırlamış bir canavar gibi oluyorlar.

İlk Kural: Paniğe kapılmamak. Bu süreç, böyle işliyor. Bunu yaşayan tek ebeveyn siz değilsiniz – çoğumuz yaşıyoruz. Bazıları hafif atlatıyor ama birden fazla çocuğunuz varsa, hepsinin de ergenlik dönemlerini sorunsuz atlatması duyulduk şey değil. Dahası, büyük olasılıkla sağlıklı bile değil.

Çocuğunuzun iki yaş krizini anımsıyor musunuz? Evet, kriz geri döndü – hem de artık çok daha büyük ve ürkütücü. İki yaş krizi, çocuğunuzun sizin bir uzantınız olmadığını fark etmesi ve kendi aklına göre neyi yapamayacağını bulmak için sınırları zorlamayasıyla ilgilidir. Ergenlik çağındaki gençler de bunun yetişkin sürümüdür. Çocuğunuz hayatta kendi yolunu bulmalı ve bunu da tek başına yapmalıdır. İşte bu noktada zincirlerini kırarlar. Ne kadar ileriye gidebilecekleri konusunda ise sizinle her zaman aynı fikirde değildirler.

Bazıları gerçek anlamda beyin fonksiyonlarını ve iletişim yeteneklerini (bana inanmıyorsanız internetten araştırabilirsiniz) de etkileyen her türlü hormonal değişimleri de buna eklediğinizde, küçük bir sorununuz olacağına kuşku yok.

16 ya da 17 yaşlarında ergenlik krizini tamamen atlatan çocuklar da 20 yaşlarından önce ergenlik krizi başlamayan çocuklar da tanıdım ama büyük çoğunluğu bunu bir dönem belirli bir şiddette yaşıyor. Genel olarak çocuk kalmaktan keyif alanlar, mesela en küçük oldukları için evin bebeği olmayı sevenler, iki yaşından itibaren büyümek için can atanlara göre daha geç ergenliğe girerler. Sonuçta bir gün sizinle göbek bağlarını koparmak istiyorlarsa, hepsinin de bu süreci yaşaması gerekiyor.

Kızı 18 yaşına basıp ergenliğe özgü hiçbir belirti ya da huysuzluk göstermeyince, arkadaşım bu süreci atlattığını düşünmüştü. Sonra güm! Altı ay sonra kızı birden suratsız ve hırçın birine dönüştü; kendi yaşıtları ergenlikten çıkarken, o krizi daha yeni yaşıyordu. Gördüğünüz gibi bir saniyeliğine de olsa çocuklarınızı gözden kaçırmak hiç de güvenli değil.

İşin iyi tarafı ergenlik krizini atlattığında, tanıdığınız kişi de geri dönmüş olacak. Elbette değişecek – daha olgun ve akıllı – ama sizin ona kazandırmak için çok çaba harcadığınız bütün değer ve idealleri taşıyor olacak. Sadece inancınızı kaybetmeden birkaç yıl daha dişinizi sıkmalısınız; sonra her şey yoluna girecek.

İNANCINIZI KAYBETMEYİN VE BİRKAÇ YIL DAHA DİŞİNİZİ SIKIN

Anne Baba Olma Rehberi, Kuraldışı Yayıncılık, 2016